Ve středu 30 března se žáci 2. stupně vydali na další exkurzi do přírody. Cílem byl tentokrát vrchol nejvyšší hory Lužických hor – LUŽ.
Luž je znělcová hraniční hora s nadmořskou výškou 793 metrů. Středem vrcholu prochází hranice mezi Českem a Německem.
V druhé polovině 19. století stála na vrcholu budova, jejíž název byl Laushe Baude. Na střeše boudy byla i malá rozhledna. Hraniční čára rozdělovala boudu na část rakouskou a německou. Chodili sem rádi lidé ze severu i z jihu, a to až do roku 1946, kdy chata vyhořela. Na základech vyhořelé chaty je dnes upravené vyhlídkové místo. A od roku 2021 stojí na vrcholu Luže nová rozhledna, která byla postavena díky iniciativě turistů z blízkého saského městečka Grossschönau. Výhledy jsou z Luže opravdu unikátní. Za dobrého počasí se otevře výhled na Krušné hory, Děčínský Sněžník, České středohoří, Jizerské hory, Krkonoše. Vidět lze Vlhošť, Ralsko, Bezděz, ale i Špičák u České Lípy.
Vrcholové partie hory Luž jsou na českém i německém území chráněné jako přírodní rezervace.
My jsme se vydali k Luži z parkoviště u chaty Luž v Horní Světlé. Výstup na vrchol bývá někdy hodně náročný, zvláště v zimě. My jsme ale měli štěstí. Na cestě byly jen zbytky sněhu, a tak jsme se na vrchol bez problémů dostali všichni. Užili jsme si i výhledy z rozhledny, kde fičel ostrý a studený vítr.
Po sestupu jsme se ještě stihli projít na hranici k pomníku obráncům hranic, který připomíná statečný boj našich občanů roku 1938 na československo-německé hranici.
A než jsme došli k chatě Luž, postavili šikovní stavitelé sněhuláka:-)
V chatě Luž jsme se na závěr ohřáli a občerstvili a autobusem se vrátili zpět do České Lípy.