Hlavním důvodem realizace tohoto projektu byla implementace metody CLIL (Content and Language Integrated Learning) do výuky na Základní škole a Mateřské škole Klíč v České Lípě. V posledních letech mnoho našich pedagogů udělalo veliký pokrok ve vylepšení svých jazykových dovedností, proto cítíme, že jsme připraveni zavést tuto inovativní metodu. Vzhledem k tomu, že tato metoda není u nás, v Česká republice, příliš rozšířena, rozhodli jsme se absolvovat kurzy CLILu v zahraničí a získat tak potřebné znalosti. Sedm pedagogů se zúčastnilo různě zaměřených kurzů na CLIL ve Velké Británii, Irsku a na Maltě. Kurzy byly zaměřené obecně i na různé předměty (matematika, přírodopis, první stupeň …) a účastníci byli vybíráni z řad pedagogů prvního i druhého stupně i ze zástupců vedení školy, čímž měl celý projekt dopad na podstatnou část školy. Navíc dva další pedagogové, kteří se stále jazykově vzdělávají, ale nemají dostatek sebevědomí a jistoty v používání cizího jazyka, dostali příležitost zúčastnit se jazykového kurzu v zahraničí. I krátkodobý jazykový kurz v zemi, kde se daným jazykem hovoří, jim podstatně dopomohlo zvednout jazykovou úroveň a hlavně motivovat je k dalšímu studiu a zapojit se do zavádění metody CLIL do výuky.
Dopad projektu na pedagogy, vedení školy a především žáky školy je klíčový v mnoha směrech. Především jsme povýšili vyučovaný jazyk na komunikativní a obohatili jsme ho o odbornost.
Což nám také otevírá cestu pro efektivní spolupráci se školami v zahraničí. Každý učitel bude moci realizovat krátkodobý či dlouhodobý projekt, který bude přesně vyhovovat právě probíranému učivu v daném ročníku, což obohatí výuku a žákům otevře nové možnosti.
I když jde o vzdělávání pedagogů a vedení školy, ti, kdo z tohoto projektu budou mít hlavní a největší užitek, jsou naši žáci.
Dovolujeme si pozvat zástupce škol, učitele, ale i rodiče na seminář o možnostech využití projektů Erasmus+ na základní škole. Představíme vám naše projekty a zároveň vás uvedeme do problematiky podávání projektů a jejich realizace.
V rámci vyhlášení Českolipského pedagoga roku 2018 získala Mgr. Petra Plíhalová ocenění v kategorii za zajímavý počin v oblasti vzdělávání a výchovy dětí. Zvláště byly vyzdviženy mezinárodní projekty a zavádění inovativních metod, včetně metody CLIL.