Základy programování od 1. třídy
Základy programování zařazujeme už od 1. třídy. Dětem nabízíme takové aktivity, které je baví a jsou přizpůsobeny jejich věku. Tyto aktivity patří mezi ty nejoblíbenější a to jsme moc rádi.
Proč jsme se tak rozhodli?
1. Programování rozvíjí logické myšlení
Díky základům programování se dětí naučí lépe chápat, jak vlastně věci fungují. Programování není pouze o tom, jak správně napsat kód. Jeho podstata spočívá v hledání logických a efektivních řešení.
2. Programování je výzva
Když se dítě učí programovat, rozvíjí svou schopnost nevzdat se po prvním neúspěchu. Během prvních kódovacích pokusů totiž brzy zjistí, že chybovat není špatná věc. Právě naopak: uvědomí si, že učení formou „pokus–omyl“ člověka posouvá.
3. Programování podporuje kreativitu
Při programování se zapojuje nejen levá mozková hemisféra, se kterou je spojováno logické myšlení, ale i pravá. A právě ta souvisí s intuicí a představivostí.
4. Programování jako dovednost
Programování už nespadá pouze do oblasti technologií, ale naopak nabývá na významu i v dalších oborech – například v oblasti financí, obchodu či zdravotnictví. Umět programovat může v budoucnu dětem přinést zajímavé pracovní příležitosti.
U těch nejmladších využíváme robotickou včelku BEE-BOT a robotický vláček INTELINO, dále pak ozoboty, robotické stavebnice, programování her a tak dále postupujeme dle věku dětí. Dále programujeme mini roboty a postavené stroje. Učíme se hledat různá řešení a postupy, jak rozpohybovat malé robůtky, ale také hledat a opravovat případné chyby. Rozvíjíme informatické myšlení formulujeme, v čem problém spočívá a čeho chceme dosáhnout. hledáme a testujeme různé postupy řešení, z nichž pak vzhledem k okolnostem vybíráme ten nejvhodnější
BEEBOT
Beebot je programovatelná robotická digitální interaktivní pomůcka na rozvoj logického myšlení, prostorové představivosti, plánování a předmatematických dovedností, která má mnohostranné využití, stačí k ní mít jen hladkou podložku se sítí čtverců o rozměrech 15 × 15 cm a můžete začít programovat. Včelka se pohybuje po jednotlivých krocích ve čtyřech směrech (dopředu, dozadu, doleva a doprava), otáčí se o 90° a lze ji naprogramovat až na 40 kroků. Ovládání je opravdu jednoduché.
OZOBOT
Ozobot je miniaturní robot, nejmenší svého druhu. Jedná se o interaktivní hračku, která rozvíjí kreativitu a logické myšlení. Zároveň je to ale skvělá didaktická pomůcka představující nejkratší a nejzábavnější cestu ke skutečnému programování i robotice.
PROGRAMOVÁNÍ