Od tohoto školního roku žáci 4, 5. a 6. ročníku se učí psát všemi deseti na klávesnici. Společně postupujeme po písmenkách a pravidelně soutěžíme. Dokonce i během domácí výuky jsme pravidelně cvičili a soutěžili. Nejpilnější žáci již dosahují rychlosti přes 200 úhozů za minutu a pomalu se blíží k 300. Zde máme ty, kteří cvičí pravidelně a bodovali v našich soutěžích. Veliká gratulace!
Proč se naučit psát všemi deseti?
Plynulé psaní všemi deseti je dobré nejen pro vytváření textu. Poslouží například i počítačovým hráčům, grafikům a programátorům (budete snáze po paměti nahmatávat potřebné kombinace znaků). Neuvěříte, jak moc orientace na klávesnici bez sledování prstů usnadňuje používání klávesových zkratek i tvorbu zdrojového kódu.
Aby toho nebylo málo, je dokázané, že psaní všemi deseti má také fantastický psychologický efekt. Žáci se budou cítit sebejistě a pohled na jejich prsty bleskově kmitající mezi klávesami vyvolá ve všech představu počítačového machra z jeho oblíbeného filmu.
Svalová paměť. I naši žáci se mohou naučit psát rychlostí přesahující 400 úhozů za minutu (to je víc než 6 znaků za sekundu!). Přes psaní jednotlivých písmen se postupně dostanou k psaní celých slov. Díky tomu si vytvoří svalovou paměť, která urychlí přenos jejich myšlenek na klávesnici. Jejich prsty si "zapamatují" jak rychle napsat slovo na jeden zátah a nebudou složitě tápat po klávesách, na kterých nemají co dělat.
Motivace. Už jste se někomu pochlubil? Pokud ne, udělejte to hned! Říct přátelům či v rodině, že se hodláte naučit psát všemi deseti, je ten nejlepší způsob, jak to opravdu dodržet. Dokážete si představit, jak byste jim pak vysvětlovali, že jste to nedotáhnuli do konce? - "Prostě jsem to nedal, 2 prsty mi budou bohatě stačit…"