V týdnu od 5. 2. do 9. 2. se žáci druhého stupně učili poněkud netradičním způsobem. Již druhým rokem se totiž naše školapodílí na projektu Erasmus+ s názvem Let’s take a CLIL l.e.a.p. V rámci něj mají žáci např. možnost vést rozhovory se zajímavými lidmi z nejrůznějších oblastí povolání nebo se účastní videokonferencí se zahraničními studenty. Třešničkou na dortu jsou ale pro všechny bezpochyby mezinárodní setkání v jednotlivých partnerských školách. Vybraní studenti i učitelé již měli možnost navštívit školy v Portugalsku, Španělsku a Maďarsku. Další meeting se nyní konal právě u nás.
Z ciziny k nám přijelo 9 učitelů a 16 studentů ve věku 13 až 15 let. Učitelé byli ubytovaní v hotelu Olympia, ale studenti bydleli v rodinách našich žáků. Program pro celý týden byl skutečně nabitý. Některé dny sice žáci všichni společně trávili ve škole a učili se dle rozvrhu, často šlo však o hodiny vedené metodou CLIL našimi či zahraničními učiteli. Nicméně každý den byl něčím zpestřený.
V pondělí proběhlo v 7.A slavnostní přivítání našich hostů. Každý z nich byl obdarován různými drobnostmi na památku, včetně ručně vyráběných šál od našich rodičů. Vše zabalené v ručně zdobených taškách malovaných našimi žáky. Učitelé pak měli odpoledne čas prozkoumat krásy nedalekého okolí. Navštívili Sloup v Čechách a také Panskou skálu.
Celý úterní den všichni cizinci i hostující žáci strávili v Praze v doprovodu paní učitelky Ruskové, Kykalové a Ledvinové. Celá skupina se mohla obdivovat krásám Pražského hradu, zejména pak Svatovítské katedrále, Bazilice sv. Jiří či Vladislavskému sálu. Samozřejmostí byla také návštěva Lennonovy zdi, Karlova mostu a Staroměstského náměstí. Přestože sluníčko svítilo celý den, teploměr se nevyšplhal výše než na -11°C. Návštěva obchodního centra Paladium tak byla doslova záchranou.
Středeční ráno všechny zúčastněné čekalo slavnostní představení projektu paní starostce Romaně Žatecké na radnici v České Lípě. Setkání se neslo ve velmi přátelském duchu a bylo příjemným zážitkem pro nás a pro naše přátelé z cizích zemí. Z radnice se skupina přesunula opět na druhý stupeň, kde všechny žáky čekaly matematické hry. V jednotlivých družstvech se museli vypořádat s deseti stanovišti, která vyžadovala nejen logické uvažování, ale také kolegiálního ducha a smysl pro spolupráci. Spolupráce, kreativita a vzájemná pomoc - to byly přednosti nutné i pro další část dne. Odpoledne totiž žáci soutěžili opět ve družstvech, tentokrát však v nejrůznějších sportovních aktivitách pod sjezdovkou na Práchni.
Čtvrteční dopoledne probíhalo opět ve škole. Pro cizince byl pak připraven výlet do sklárny v Lindavě. Kromě prohlídky značné části výrobních prostor si mohli studenti i učitelé sami zkusit něco ze skla vyrobit. Žáci si tak odvezli na památku vlastnoručně vyrobenou vázu a učitelé půllitr.
Celý týden utekl jako voda, a tak než jsme se nadáli, byl tu poslední společný den. V pátek opět všechny studenty čekala výuka. Ani v tento den však nechyběly hodiny pod taktovkou učitelů z cizích zemí. Žáci se například díky panu učiteli ze Španělska seznámili se základními rytmy flamenga. Odpolední program byl pak volný. Večer jsme se ale opět všichni sešli v budově druhého stupně. Tentokrát za zábavou. Před námi byl poslední rozlučkový večer plný zábavy, tance, zpěvu, her a také dobrého jídla a pití.
Po takto intenzivním týdnu nabitém tolika zážitky a novými zkušenostmi, bylo pro všechny nesmírně těžké říct si naposledy ahoj. Vždyť nejen mezi dětmi, ale i učiteli se za celou dobu projektu stihly vytvořit pevné přátelské vazby. A to je jeden z důvodů, proč je tak úžasné, že je naše škola takového projektu součástí.
.