Letos jsme se žáky 2. stupně na adapťák nikam neodjeli. Zůstali jsme doma. A zjistili jsme, že i v České Lípě a jejím blízkém okolí je mnoho krásných a zajímavých míst..
První den, hned ráno, jsme se rozdělili do čtyř skupin. Dostali jsme „Knížečky“ s fotografiemi, otázkami a úkoly. K tomu ještě mapy České Lípy a tablety. Ve skupinách jsme pak byli celý den. Každá skupina si nejdříve naplánovala cestu, kudy se vydá, aby stihla do 15 hodin najít co nejvíce míst z „Knížečky“ a splnit co nejvíce úkolů. Do map jsme měli za úkol naši cestu zakreslit. Na tablety nafotit navštívená místa a natočit vše, co zajímavého z historie, přírody, dokonce i fyziky jsme zjistili.
Každému se nepodařilo dojít na všechna místa, ale i tak jsme stihli hodně. Zjistili jsme, kde stávala Mariánská brána, objevili jsme krásné sluneční hodiny z roku 1932, našli jsme v parku pomník německého spisovatele Hermanna Lönse, prozkoumali jsme zbytky hostince na Holém vrchu, prošli jsme starou serpentinovou stezku na vrchol Špičáku, kde kdysi stávala přístupná rozhledna, dozvěděli jsme se, proč jsou v parku Císařské sloupy a odkud je jejich název, někteří se stihli i pokochat krásným výhledem z Vyhlídky na Hůrce.
Druhý den si každá skupina připravila prezentaci ze své cesty a na závěr pustila film, dokumentující zážitky žáků.
Následovalo vyhodnocení celé akce a pak zbyl čas také na nesoutěžní hru.
Také letos byli šesťáci pasováni na naše kamarády. Otiskem svého prstu na slavnostní listinu stvrdili svůj slib býti našimi kamarády a dobrými žáky naší školy.
Oba dny utekly moc rychle. Jestli byl splněn cíl adapťáku – lépe se poznat, dozvědět se něco nového, při aktivitách si pomáhat s vědomím, že se můžeme jeden na druhého spolehnout – už musí každý posoudit sám. Mě osobně se na "Kamarádech" moc líbilo a děkuji všem, kteří k dobré náladě a pohodě přispěli.
M. Aťka Kyselovská