Na silnicích bezpečně!
V září 2019 jsem měla příležitost zúčastnit se job-shadowingu v řecké škole ve Volosi v rámci projektu Erasmus+.
Volos starořecké město v Thessalii na břehu Egejského moře, asi 320 km severně od Athén. Volos patří mezi nejdůležitější přístavní města v oblasti. Celé okolí je protkáno starověkými památkami z nichž nejznámější je Meteora. Meteora jsou monastýry na vrcholcích těžko přístupných skal, které postupně vznikaly již od 11. století. Většina z nich má zachovalou byzantskou podobu ze 14. století.
4th Gymnasium Volos je škola na předměstí Volos. U brány mě přivítala Hellen, koordinátorka projektu, se kterou jsme již spolupracovali na jiném projektu. Přes rozlehlé venkovní hřiště jsme vstoupili venkovními dveřmi rovnou do sborovny. Všichni se na mě sesypali a hned si chtěli povídat. Zjistila jsem, že jen málo učitelů hovoří plynule anglicky, ale ostatní se snažili domluvit jak to šlo. Dokonce jsem s jednou učitelkou hovořila směsicí řečtiny, španělštiny, italštiny a angličtiny, a šlo to. Škola je poměrně moderně vybavená, ale jinak je velice oprýskaná, i uvnitř, a působí staře. Bylo mi řečeno, že takto vypadá většina škol po krizi, která zasáhla Řecko více než jiné země. Ale špatný vzhled budovy není překážkou, aby se ve škole učilo inovativně a kvalitně.
Hellen je učitelka anglického jazyka a tak mě na začátku čekaly hodiny mě velice blízké. Děti moje přítomnost docela rušila, protože byly moc zvědavé, kdo jsem a co tam dělám, a tak většina hodin toho dne probíhala jako “horké křeslo pro hosta, kdy se mě děti ptaly i na věci, které vůbec nevím. :) Jejich zvědavost byla velice milí a jejich snaha používat angličtinu byla u některých dětí překvapení pro jejich učitelku.
V současné době má škola velké téma a to je bezpečnost na silnicích. V nedávné době došlo k několika vážným nehodám dětí nejen jako chodců, ale také na kole. Bezpečnost na silnicích se prolínala skoro všemi předměty. V anglickém jazyce se učili terminologii, v matematice počítali různé statistiky, ve fyzice zase rychlosti a dráhy. Na zaměpise zjišťovali nehodovost v ostatních zemích EU a jaké další opatření tyto země zavedly. V dalších předmětech se zaměřovali na dobrý stav kola a prakticky si zkoušeli viditelnost chodců a cyklistů “s” a “bez” reflexních doplňků. Samozřejmostí bylo zapojení do výtvarné výchovy, což bylo vidět na chodbách školy. Během mé návštěvy měli několik přednášek od místní dopravní policie a hasičského záchranného sboru. Starší ročníky také měli přednášku od lékařů místní chirurgie, kteří jim ukazovali rentgeny, co takový náraz dělá s kostmi. Zvláště po této přednášce věřím, že alespoň ten den byly děti velmi opatrné.
I já jsem si musela připravit statistiky pro Českou zemi a podrobněji si projít všechny vyhlášky a preventivní programy. Myslím, že jsem teď odborník.:)
Tematická výuka dává velký smysl. Cílené působení a pochopení témat z různých stran dává dětem možnost věcem opravdu porozumět v kontextu všech úhlů pohledu. Obyčejné varování, aby se chovali na silnicích bezpečně, by nemělo takový dopad.