Naše škola pravidelně realizuje projekty v rámci programu Erasmus plus a vyšlo to i tentokrát. Projekt byl zaměřený na rozšíření kompetencí při využívání technologií ve výuce.
Na konci srpna jsem se vypravila do Irska na týdenní vzdělávací kurz „Further Professional Development Course – Blended Learning v Dublinu.
Bydlela jsem v pokoji ve sdíleném domku s ostatními studenty na okraji města. Každý den jsem dojížděla do školy přibližně 40 minut. Autobus jezdil každých 10 minut, takže nebyl problém se dostat do školy včas. Kurz pořádala škola CES Dublin, která měla učebny v centru města, což bylo perfektní. Hned po škole jsem tak byla v centru Dublinu a mohla vyrazit obdivovat památky a nasávat úžasnou atmosféru.
Celý kurz byl perfektně připravený a za týden jsem se naučila opravdu hodně. V naší skupině jsem byla jediná Češka, což jsem uvítala, protože jsem se i skvěle zdokonalila v anglickém jazyce. Moji kolegové byli ze Španělska, Itálie, Maďarska a Polska a během prvních pár hodin jsme vytvořili úžasnou partu technologických nadšenců a předávali si zkušenosti z našich škol.
Odborně zaměřený kurz byl doplněn i kulturními akcemi a také workshopy na téma Irsko, kultura, historie, politika, a dokonce jsme se 2 hodiny učili irsky.
V průběhu kurzu jsem tak objevila nové možnosti vzdělávání a otevřeli se mi dveře do neuvěřitelného světa technologií ve výuce. Všechny aplikace a webové stránky jsem hned vyzkoušela a už v Dublinu začala tvořit nové výukové materiály. Velmi mne oslovil Webquest a jeho možnosti pro projektovou výuku. Dále určitě Kahoot!, Quizlet, Plickers a mnoho dalších.
Kromě technologií mne ale v Dublinu uchvátili i úžasné knížky, které se dají krásně využívat při výuce a aplikovat metodu CLIL. Nakoupila jsem si jich opravdu hodně a už se moc těším, až i je využiji při výuce.
V Dublinu jsem se nejen vzdělávala, ale po vyučování poznávala toto krásné město.
Dublin se rozkládá v široké zátoce Dublin Bay mezi Howth na severu a jižním výběžkem Dalkey, nedaleko pohoří Wicklow Mountains.
Každý den jsem nachodila minimálně 12 kilometrů, takže jsem toho stihla opravdu hodně. Navštívila jsem například Katedrálu sv. Patrika, katedrálu Christ Church, Dublinský hrad, Univerzitu Trinity College a samozřejmě legendární čtvrť Temple Bar, která ožívá ve večerních hodinách. Krásný výlet jsem si udělala také do nedalekého Howthu nebo do Wicklow Mountains. V mém seznamu nemohl chybět legendární pivovar Guiness Brewery, který zde stojí již od roku 1759 a od roku 2000 je zde otevřen Guinness Storehouse s ukázkou více jak 250leté tradice.
Týdenní pobyt v Dublinu utekl jako voda a já jsem přijela s obrovským nadšením a motivací posunout výuku na naší škole zase o velký kus kupředu.
Ing. Lucie Dolejší