Konečně! Po dvou letech nejistoty jsme opět vyrazili do Evropy poznávat nové přátele a nová místa v rámci programu Erasmus+. Na naší cestě jsme zamířili do školy ve městě Sassari na Sardinii.
Pondělí
Hned ráno nás před školou uvítala Silvána, naše koordinátorka v místní škole. Bylo to poprvé, kdy jsme se všichni partneři projektu viděli osobně. Na škole stále platí přísná pravidla, a tak všichni musí mít roušky. Místní učitelka hudební výchovy si pro nás se svými žáky připravila malý flétnový koncert. Bylo to moc hezké. Zajímavé bylo sledovat naše žáky, jak si rychle dělají přátele. Rychlá výměna Instagramů a sportovní míčové hry k tomu výrazně přispěly.
Odpoledne nás čekala prohlídka historického města Sassari. Prošli jsme úzké uličky, obdivovali historické budovy a pozorovali životní styl místních lidi. Dnes se navíc slavil Den Evropské unie, s tak jsme si zatančili s dechovou kapelou, která tu hrála na oslavu. Den jsme zakončili společnou večeří a oslavou narozenin jedné dívky z Réunionu.
Úterý
Dnes nás čekala cesta do okolí. Zavítali jsme na ostrov Fornelli, kde se nachází Národní park Asinara.Turistickou mašinkou jsme projeli 25 km dlouhou trasu a poslouchali výklad o pohnutých osudech lidí, kteří na ostrově žili. Ostrov totiž mnoho let sloužil jako vězení nejen pro běžné kriminálníky, ale také pro velmi těžké zločince. Kromě toho se stal svědkem neblahých osudů zajatých vojáků během 1. světové války, a dokonce i posledním místem pobytu některých kmotrů z největších mafiánských italských rodin. Ale i příroda zde čelila neblahým zásahům od vykácení všech stromů, zavlečení nepůvodních rostlin a živočichů až po současný problém s bílými oslíky, kteří jsou sice nádherní, ale jsou výsledkem genetické mutace a trpí mnoha nemocemi. Sídlo zde má nemocnice mořských želv, které zde zachraňují. Když pak posloucháte čím si ty chudinky želvy prošly, je vám z toho docela smutno.
V současné době je na celém území vyhlášen národní park, a tak při projížďce obdivujete malebnou přírodu a modré azurové moře. Shodli jsme se, že výlet na ostrov Fornelli byl velice poučný a zajímavý.
Středa
Dnes nás opět čekaly aktivity ve škole. Žáci měli možnost účastnit se různých hodin: angličtina, matematika a výtvarná výchova. Na hodině vaření si připravili gnocchi, které si mohou po usušení uvařit doma. Na závěr dne je čekala hodina jógy. Některé jóga nadchla a chtějí pokračovat i doma, jiní to brali jako příjemný odpočinek. Učitelé, kteří se starají o projekt, se sešli, aby společně hodnotili, plánovali, připravovali a navzájem se inspirovali. Projekt je na skvělé cestě a brzy nás čeká spousta zajímavých aktivit i v naší škole.
Čtvrtek
Sardiňané v sardinštině říkají: Ti gherzo ischire un incrollabile nuraghe. Což by se dalo přeložit jako “Chci mít jasno v tom, že jsi stálý (stabilní, silný) jako Nuragi.” A právě Nuragi jsme dnes navštívili. Jsou to starověké megalitické stavby, které vznikly někdy kolem 2000 až 1000 let před naším letopočtem. Těchto staveb naleznete na ostrově okolo 7 tisíc.
Další naše cesta směřovala do nekropole Sant’Andrea Priu. Komplex se skládá z 18 místností, kde se pohřbívali lidé už v době kamenné, okolo 3500 př. n. l. Jeskyně pak později byly využívány k náboženským účelům.
Na oběd jsme zavítali na farmu v malebném opuštěném údolí, kde nám servírovali typické sardinské jídlo a ochutnali jsme čerstvě udělaný kozí sýr. Mňam. Toto místo mělo jednu obrovskou výhodu - nebyl tam žádný signál, žádné volání, žádný internet. Dokonalý relax!
Naše poslední kroky zamířily do Baziliky Nejsvětější Trojice v Saccargii. Kostel a klášter byly dokončeny na začátku 12. století. Okolí kostela je bohaté na vápenec a na čedič, proto je stavba černobílá a zaujme již z dálky.
Dnes jsme se zatoulali do dávné historie a objevili tradice typické pro tento nádherný ostrov. Už teď si říkáme, že určitě stojí za to se sem vrátit.
Pátek
Poslední den a další zajímavosti. Ráno jsme se vydali do Neptunovy jeskyně. Už příjezd nabízí naprosto dechberoucí výhledy na moře a skály. Neptunova jeskyně (Grotta di Nettuno) je přes kilometr dlouhá s rozlehlými síněmi, stalagmity i stalaktity. Ale vidět tuto krásu si musíte zasloužit. K jeskyni vede stezka zvaná Kozí schody, kterou tvoří 656 scshodů vytesaných do skály.
Další naše cesta vedla do starobylého přímořského města Alghera se staletými městskými hradbami a dlážděnými uličkami. Procházíte se labyrintem uliček s historickými domky, protkaným malými náměstíčky.
Týden utekl jako voda a nakonec se vždycky musíte rozloučit. Odvezli jsme spoustu nových zážitků a naučili jsme se hodně o sardinském ostrově ve Středozemním moři. Ale co je nejdůležitejší, víme, že jsme perfektní tým a těšíme se na další spolupráci na projektu!