Na konci září 2017 jsem měla možnost vycestovat na týden v rámci projektu Erasmus+ do Maďarska.
Jako dítě jsem s rodiči již tuto zemi navštívila. Už je to dlouho a v paměti mi zůstala vzpomínka na rovinatou zemi, široširý Balaton a atrakce zábavního Vidám parku v Budapešti.
Tentokrát jsem cestovala s kolegyněmi a se žáky naší školy a cíl naší cesty byla základní škola
v městečku Teglás, které leží na východě země v blízkosti 2. největšího města Maďarska, Debrecenu. Krajina je tu opravdu rovinatá, tak, jak si ji pamatuji ze svého dětství, ale překvapilo mě, že odtud není daleko do hornaté části Maďarska v blízkosti hranic se Slovenskem. Na svazích kopců lze i lyžovat, z vrcholů jsou pěkné výhledy.
Těšila jsem se na návštěvu školy v Teglás, na setkání se žáky a jejich učiteli. A opravdu, celý pobyt byl plný překvapení a nezapomenutelných zážitků. Všichni naši hostitelé byli velmi milí a vstřícní. Hlavním naším jazykem pro domlouvání byla samozřejmě angličtina, bez ní by to opravdu nešlo, ale naučili jsme se i několik slov maďarsky. V hlavě mi dosud zní časté „igen“ (ano) nebo „jó napot“ (dobrý den) a „jó estét“ (dobrý večer).
Pro mě osobně zůstane silným zážitkem výuka chemie v anglickém jazyce ve třídě plné maďarských dětí. Na hodinu se přišli podívat také učitelé z Řecka, Španělska a z Portugalskaa. S praktickou částí pomáhaly i zdejší paní učitelky. Chlapci a děvčata byli zvídaví, nadšení a překvapení, že k přípravě kyslíku z peroxidu vodíku mohou použít i obyčejné brambory nebo droždí. Největší odměnou pro ně bylo, když se jim zkumavka s pěnou rozzářila plamenem dokazovaného kyslíku. Při přípravě pomůcek před hodinou chemie a také při úklidu po ní jsem se blíže seznámila s paní učitelkou Csillou Kiss, která kromě chemie učí také angličtinu. Měli jsme možnost vidět se i během dalších dnů a promluvit si více o výuce chemie metodou CLIL. Obě se těšíme se na další možnou spolupráci a výměnu zkušeností a nových nápadů v této oblasti.
Ing. Milada Kyselovská