Španělsko 2017
Ve dnech 22. 4. až 29. 4. 2017 vyslala naše škola Klíč tři pedagožky (Petru Plíhalovou, Zuzku Brotánkovou a Zuzku Ledvinovou) a čtyři žáky (Ríšu, Viki, Vítka a Adama), aby se zúčastnili mezinárodního setkání v rámci projektu Let´s take a CLIL L.E.A.P. Na tomto projektu se kromě naší školy podílejí další čtyři evropské školy z Maďarska, Portugalska, Španělska a Řecka.
Projektové setkání se nyní konalo ve Španělsku, kam jsme dorazili již v sobotu. Naše žáky již na letišti čekaly natěšené rodiny, ve kterých děti trávily celý následující týden. Všechny rodiny bydlely nedaleko školy několik kilometrů od města Cartagena, kde jsme byli ubytovaní my učitelé. Vyčerpaní po zdlouhavé cestě jsme se v sobotu zmohli už jen na večeři. O to akčnější jsme ale byli v neděli. V podstatě jsme celý den věnovali procházení po Cartageně, která nám hned od počátku doslova učarovala. Krásné historické centrum se zdobnými budovami, velký přístav s malými i obřími loděmi, překrásná promenáda podél přístavu, tajuplné uličky, ve kterých se člověk snadno ztratí a milí usměvaví lidé. To vše je Cartagena!
Během týdne jsme zažili spoustu legrace, plánované i neplánované. A ačkoli se říká, že nečekané akce bývají lepší než ty naplánované, úterní program byl rozhodně výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Pro tento den si na nás Španělský tým připravil mořské aktivity v místní rozlehlé laguně. Měli jsme příležitost vyzkoušet si windsurfing, paddle boarding a jachtění. Všechno byla opravdu zábava, ale také dřina. Věřte mi, že to chce opravdu spoustu sil muset se vyškrábat nejmíň 20x na windsurfové prkno během půl hodiny. :-) A neumíte si představit to zklamání, když už si po minutě stání myslíte, jací nejste surfaři, ale pak trochu jinak zafouká a jste zase ve vodě. Myslím, že pro nás pro všechny byl tohle opravdu krásný den plný nezapomenutelných zážitků. Já za sebe rozhodně mohu prohlásit: „Me encanta la playa!”
Kromě zábavy, které jsme si opravdu užili dosyta, jsme také museli plnit povinnosti spjaté s projektem. Například jsme absolvovali kurz první pomoci, seminář o využívání tabletů ve výuce či seminář o výuce hudební výchovy s využitím metody CLIL. Většina přítomných učitelů si také připravila jednu vyučovací hodinu v angličtině. Mohli jsme tak nahlédnout do hodiny historie, hudební výchovy, zeměpisu a biologie. Ve volném čase mnozí z nás využili vřelých nabídek Španělských učitelů a šli se podívat i na jejich hodiny. Přestože se odehrávaly ve španělštině a my jsme nerozuměli ani slovo (alespoň většina), bylo i tak zajímavé pozorovat dění ve třídě.
Každá podobná zkušenost je opravdu báječná jak pro děti, tak i pro nás učitele. Je to úžasná příležitost jak potrénovat angličtinu v praxi, seznámit se s cizími kulturami a třeba se i naučit drobné základy jiného cizího jazyka. V neposlední řadě je nesmírně příjemné potkávat nové lidi, kteří mají chuť do života, jsou plní energie, úsměvů a mají otevřené srdce. A přesně takový dojem jsme si odvezli ze Španělska.
Mgr. Zuzana Ledvinová